7:0 pro pricing. Kolik vyhrává Váš e-shop?

Co Vás první upoutá, když při e-shopových toulkách vybíráte zboží? Cena. Stejně tak ovládá všechny nakupující světa. Proto je pricing nejdůležitější aspekt Vašeho podnikání – rozhoduje o výši zisku. Dokážu Vám, že zařazením pricingu do své byznys strategie zvýšíte profit o desítky procent.

Zamávejte s konkurencí jako něžná samurajka s nepřáteli. Strategický pricing je cestou, jak udělat z úspěšného e-shopu ten nejúspěšnější

7 hlav dole – pricing má navrch

Všechno, co v podnikání děláte – od vývoje produktu až po reklamní kampaň – vede k růstu hodnoty. Za tu si ale nic nekoupíte. Aby Vám obchod maximálně vynášel, musíte ji „vyměnit“. Jednoduše řečeno je pricingová strategie směnným kurzem mezi hmotnými či nehmotnými hodnotami a penězi – cenou.

Věnuje se pricingu dostatečně? Ve světě řízeným cenou potřebujete, abyste ji dokázali ideálně vyladit. Následujících 7 důvodů Vás přesvědčí o důležitosti propracované cenové strategie.


dollar-544956_19201. 
Páka na růst profitu

Každá firma může díky cenotvorbě vydělávat víc. I ta Vaše. Na stole je stále hodně peněz, jenom se nebát a natáhnout ruku. Cenová optimalizace má největší účinek na rostoucí profit, ale vysoké procento marketérů ji zanedbává. Rozvoj produktu, reklama, průzkum trhu, to jsou jistě důležité marketingové nástroje. Na pomyslném vrcholu však stojí cena. Až po jejím zhodnocení se zákazník rozhodne o nákupu.

Výzkum Landmark Study harvardského magazínu Business Review probádal 2 463 firem a zjistil, že 1% zdokonalení ceny se ukáže jako 11,1% růst v provozním profitu.

Nezapomeňte na důkladnou a pravidelnou cenovou analýzu konkurence při míchání ingrediencí marketingového mixu.

2. Cena na gumě objemu prodeje

bridge-664131_1920Přeceňujete zboží? Jak často? Ustrnout na jedné ceně není výhodné. Objem prodeje se mění podle zákonitostí trhu. Cena by měla na tyto změny pružně reagovat, abyste se vyvarovali ztrátám zisku.

Díky ceně dokážete pružně měnit objem prodeje. V určitých situacích můžete zvýšit cenu, čímž se objemy sníží a Vy ušetříte na nákladech za pracovníka. V případě potřeby navýšení objemu (nový obchod, zavedení značky apod.) zase dokážete nalákat masu zákazníků.

3. Elastická marže

Flexibilní pricing významně ovlivňuje marži na jednotku prodeje: Pokud nedochází ke snížení prodejů, s vyšší cenou násobíte zisk. Bezplánovité zvednutí ceny naopak může vést k nižším objemům prodeje. Adekvátní pricing tak zkrotí výkyvy trhu a optimalizuje profit z marže.

Špatně nastavené snižování cen má dramatický dopad na zisk – 10% snížení cen může znamenat, že potřebujete další dodatečný 25% růst prodeje ke stejnému zisku.

Podstatné je vybírat produkty, které Vám dávají prostor pro zvýšení ceny, nebo které mají vybudovanou pozici na trhu. Jinak počítejte se snížením prodejů.

4. Mocná pozice a jméno značky

amazon-184064_1280Cena funguje jako hlásná trouba. Zákazník si podle ní zaškatulkuje, do jaké se řadíte sorty. Jdete do podnikání s vyššími cenami? Není problém, pokud nakupujícím zajistíte dostatečnou kvalitu služeb. Jiní klienti zase pálí za nízkými cenami, protože jim nižší kvalita dostačuje.

Cena může být pro zákazníka jediným „tahákem“, který rozhodne o koupi.

V Čechách je pro zákazníky stále málo cenově čitelných obchodů. Pokud nakoupí nevýhodně, zkoumají cenu v porovnávačích – u konkurence. Má-li důvěru v cenově stabilním e-shopu, provede objednávku. Nejdražší je zákazníka získat – pracujte na tom, jak si ho udržet.

5. Brzda konkurence

Zákazníci nejsou jediní, kdo se zajímá o výši ceny. Konkurence nespí a Vy musíte při kalkulaci cen počítat také s ní. Nemáte-li konkurenční e-shopy pod drobnohledem, nebudete schopni reagovat na jejich tlaky.

Zdražil Váš obchodní rival? Zdražte více než konkurent, ukotvěte cenu a dejte na produkt slevu. Ve výsledku zvýšíte marži – Vaše cena bude pro nakupujícího atraktivnější a vyděláte více, než pokud by byla cena stále stejná.

6. Přesná data hrají prim

excelReportNejde si jenom tak sednout a zplodit cenovou strategii bez důkladné analýzy dat. E-shopy mění ceny několikrát denně – není v lidských silách vše sledovat.

Podle PPS Journal není 65 % společností schopno naceňovat produkty ideálně – tím ztrácejí 25 % zisků.

Kvalitní cenotvorba se neobejde bez detailních informací o chování cen konkurence. Analýzy, denní reporty a přeceňování se musí stát Vaším denním chlebem. Získáte dokonalý přehled o vývoji na trhu, zvládnete rychleji reagovat na změny. Automatizací poroste efektivita produkt manažerů, ušetříte jejich čas a zvednete ziskovost.

7. Blesková podpora prodeje

Potřebujete zítra přecenit a stimulovat zájem o produkt s výhodnou marží?

Cena je nejpřizpůsobivější součást marketingového mixu. Výrobek, propagaci, ani distribuci z minuty na minutu nepřepracujete. Cenu můžete briskně změnit v době, kdy je nutné reagovat na konkurenci nebo na tržní podněty. Vyřešíte ležáky na skladě, rozbalené zboží vrácené zákazníkem. Celkově vylepšíte svoje cash flow.

Zjistili jste, že Vám pricing může pomoci z e-shopových prodejů vyždímat nejvyšší zisk? Žádný nápad, kde začít? Poznejte svého nepřítele. Jak? Důkladnou analýzou cen. Teprve pak můžete začít budovou důmyslnou cenovou strategii a konkurenty převálcovat.

Sdílet příspěvek

Komentáře (0)